Vau-mjau forum

Forum o kucnim ljubimcima!

Početna stranicaPočetna stranica  CalendarCalendar  PortailPortail  FAQFAQ  GalleryGallery  ČlanstvoČlanstvo  Korisničke grupeKorisničke grupe  PretraľnikPretraľnik  RegistracijaRegistracija  LoginLogin  

Share | 

Japanski Čin

Prethodna tema Sljedeća tema Go down 
Autor/icaPoruka
Ivana.
Puppy
Puppy

Female
Broj postova : 15
Registration date : 16.01.2008

PostajNaslov: Japanski Čin   ned sij 20, 2008 1:54 pm

Cao svima....Moja mama se odlucila da uzmemo JAPANSKOG ČINA...Ja sam pročitala o njemu,ali svuda pise drugacije...Da li iko zna nesto o njemu iz iskustva(mozda znate nekog ko ga ima)Ja cu vam sada ''napisati''nesto o njemu sa interneta...

Vrlo je živahan, elegantan, potpuno kvadratičan i snažan mali pas raskošne dlake. Pažnju privlači glava, koju drži,visoko. U poređenju s veličinom, glava je neskladno velika. Čeoni deo lobanje je izbočen, a oči su postavljene bočno. Oči su tamne. Ako ga gledamo sa strane njuška je uporedna sa čelom tako da je jedva moguće govoriti o nosnom delu lobanje. Dlaka je jako bogata, duga, svilenkasta i pod vratom kovrčava. Rep nosi savijen preko leđne linije i dlakaviji je od tijela. Prednje noge imaju zastavicu, zadnje "hlače". Čin je beli s crnim ili smeđe žutim pegama. Visina - izmedu 18 i 28 cm, težina - od 2 do 4 kg. U Japanu tu rasu zovu makura isin- pas koji je na jastuku. Japanci i inače vole minijaturne stvari, te stoga tako minijaturne pse uzgajaju pažljivo, s puno Ijubavi. Pokušali su stvoriti što manjeg psa, kako bi ga mogli nositi u rukavu od kimona. U Evropu su ga doneli u drugoj polovici prošlog stoleća. U sramežljivoj viktorijanskoj Engleskoj bio je vrlo omiljen, a po Europi se nije još proširio. U Japanu ih ima puno.U standardu je zapisano da "tamo slovi kao ljubazan, pametan pas, živahan prijatelj, posebno u važnim životnim trenucima, jer zna razveseliti čoveka". Vrlo je oprezan, mada ne laje puno. Uvijek je spreman na igru, voli puno trčati. Dobro se oseća u malom stanu. Treba ga redovito i pažljivo čistiti. Razmjerno često se kod pasa te pasmine pojavljuju oboljenja očiju. Nerijetko doživi i do 16 godina. Idealan pas za starije Ijude, pogotovo ako su sami.

Spoljašnjost

Japanski čin je ljubak pas nalik na španijele (iako genetski ne pripada toj porodici rasa) sa širokim i kratkim licem, veoma mekom, dugom i paperjastom dlakom. Gusto krzno pokriva vrat i prsa. Njuška je široka, a nozdrve otvorene, sa veoma kratkim nazalnim kanalom. Crno-bijeli japanski španijeli moraju imati crne noseve, a kod ostalih boja, boja nosa mora da odgovara boji krzna. Izražene, buljave oči su tamne i u obliku badema. Zubi imaju ili ravan zagriz ili podgriz. Uši su u ovliku latiničnog slova V (V) i dobro su odlakane. Tijelo je kvadratnih proporcija (dužina od grebena do korijena repa je ista kao visina do grebena), kao kod izvornih španijela. Prednje noge su prave i koščate. Paperjasti rep se zakrivljuje prema leđima. Pokret je elegantan i dostojanstven.

Temperament
Ova se rasa smatra najvinje slična mačkama zbog svog stava: oprezna, inteligentna, često nezavisna i koristi šape za umivanje lica. Čak i sam naziv čin na japanskom karakteriše nešto što je nalik na mačku, za razliku od izraza inu, koji znači pas. Ovo je ipak pas za pratnju, koji je lojalan vlasniku ali ne podnosi baš druge osobe. Odgovara im porodično okruženje i neprijatno se osjećaju izvan porodice i u novim situacijama. U slučaju da u porodici ima male djece, moraju biti naučena da se nježno ponašaju prema psu, jer isti neće dugo trpiti maltretiranja kojima su mala djeca sklona. Sa drugim psima i/ili ljubimcima u porodici su u dobrim odnosima. Veoma su tihi, ali kada laju imaju mnogo dublji glas nego što bi se to očekivalo od tako malog psa. Prirodno su čisti, što ih čini odličnim psima za stanove.

Zdravlje
Kao i mnoge druge rase sa kratkom njuškom, japanski španijel takođe glasno diše i šmrče. Problemi sa očima i respratornim sistemom su česti. Neke linije mogu imati genetkse duševne poremećaje.
[Vrh] Go down
Korisnički profil
astra
Admin

Female
Broj postova : 282
Registration date : 19.12.2007

PostajNaslov: Re: Japanski Čin   pon vel 04, 2008 2:45 am

Evo i slika

[Vrh] Go down
Korisnički profil http://www.freewebs.com/astra-cavalier/
astra
Admin

Female
Broj postova : 282
Registration date : 19.12.2007

PostajNaslov: Re: Japanski Čin   pon vel 04, 2008 2:50 am

Meni je ta pasmina tak simpa!Najljepsi su mi crno-bijeli!Nisam bas vijdela nigdje uzgajivacnice!
[Vrh] Go down
Korisnički profil http://www.freewebs.com/astra-cavalier/
Diva
VauMjau moderator
VauMjau moderator

Female
Broj postova : 186
Registration date : 10.01.2008

PostajNaslov: Re: Japanski Čin   pon vel 04, 2008 10:10 am

Simpa peseki!

Bruthall
VauMjau moderator